Wyścig Dookoła Kurpi (1956-1991) 15.04.2020r.
27 sierpnia 1978r. na Stadionie Miejskim w Ostrołęce przy ul. Wschodniej finiszowali kolarze z klubów całej Polski.
W tym dniu odbyła się już XXIII edycja Wyścigu Dookoła Kurpi. Na mecie ostatniego etapu, na bieżni ostrołęckiego stadionu najszybciej finiszował zawodnik z Gryfa Szczecin Bernard Kręczyński (1950), a na trzecie miejsce podium wjechał zawodnik z Hajnówki Kuczko Jerzy wielokrotny Mistrz Polski w różnych konkurencjach kolarskich (czas, pary, drużyna) startujący w parach i drużynie z Ryszardem Szurkowskim i Czesławem Langiem. W wyścigu jak zawsze startowali również zawodnicy z MZKS Narew Ostrołęka jednak nie posiadamy Ich wyników z tych zawodów. Zwycięzca wyścigu w Ostrołęce nie był również przypadkowym zawodnikiem. Bernard Kręczyński był znakomitym sprinterem wywodzącym się z konkurencji torowej.
Jego sukcesy torowe:
6-krotny mistrz Polski w kolarstwie torowym: 4 km drużynowo (1971, 1973, 1977), wyścig dwójkami „amerykan” (1971, 1973, 1981).
4-krotny wicemistrz Polski w kolarstwie torowym: 4 km indywidualnie (1971), wyścig dwójkami „amerykan” (1975, 1977, 1978).
3-krotny brązowy medalista Mistrzostw Polski: wyścig długodystansowy 50 km (1971, 1972), wyścig dwójkami „amerykan” (1974).
Po tych sukcesach znalazł się również w reprezentacji polskiej na Igrzyskach Olimpijskich w 1972 roku, gdzie startował w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie i zajął wraz z drużyną 4 miejsce (w drużynie byli Bernard Kręczyński, Paweł Kaczorowski, Janusz Kierzkowski, Mieczysław Nowicki). Został ponownie powołany na Mistrzostwa Świata w 1973, gdzie zajął 4 miejsce na 4 km indywidualnie.
Sukcesy szosowe:
Uprawiał również kolarstwo szosowe, był między innymi kapitanem polskiej ekipy w Wyścigu Pokoju w 1974 roku, gdzie poprowadził biało-czerwonych drużynę do zwycięstwa. Był to zespół złożony z debiutantów i aż 5 kolarzy LZS. Po porywającej walce Polacy triumfowali w obu klasyfikacjach. Po zakończeniu czynnej kariery sportowej pełnił w latach 80. funkcję trenera w Berlinie Zachodnim. Obecnie mieszka w Berlinie.
Jak widać zwycięstwa w historii WDK odnosili sami znakomici kolarze, który wcześniej lub później zostawali Mistrzami Polski lub reprezentantami kadry narodowej.
Puchar Dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce za zajęcie pierwszego miejsca otrzymał szczecinianin, a Puchar Prezesa Okręgowego Związku Kolarskiego w Ostrołęce, Wojewódzkiej Federacji Sportu dla najlepszego zawodnika z województwa ostrołęckiego czekał na najlepszego ostrołęczanina.
Wręczany był również Puchar Wojewody Ostrołęckiego dla najlepszej drużyny. Dekoracji dokonywał m.in. dyrektor Kosmalski…
Zawodnicy musieli wspinać się na okazałe podium, a następnie jak przystało na zwycięzców robili rundę honorową wokół stadionu wiezieni specjalnym melexem wymachując goździkami do licznie zgromadzonych kibiców na trybunach. Goździki kolarzom wręczała m.in. jedna z harcerek, dorosła już dziś ostrołęczanka Pani Mariola.
„Wyścig Dookoła Kurpi” później „Wyścig Dookoła Ziemi Kurpiowskiej” rozgrywany był w latach 1956-1991.
Kto z ostrołęczan stał na podium tej imprezy w klasyfikacji generalnej?
1956 Kazimierz Górski (LZS Ostrołęka) – zwycięstwo
1971 Antoni Suska (MZKS Narew) – zwycięstwo
1973 Janusz Łępicki (MZKS Narew) – 2 miejsce
1966 Witold Cymes (LKS Narew) – 3 miejsce
1972 Szczepan Zacharek (MZKS Narew) – 3 miejsce
1983 Sławomir Mąka (WLKS Ziemia Kurpiowska) – 3 miejsce
1970 Tadeusz Srebrowski (MZKS Narew) – 4 miejsce
Inicjatorem i organizatorem kolarskiego Wyścigu Dookoła Kurpi od samego początku był Józef Klimut. Józef Klimut (29.02.1928 – 05.09.1989) był animatorem powojennego sportu w Ostrołęce. W 1955 roku założył LKS Narew Ostrołęka. Był prezesem do końca istnienia klubu w 1961 roku. Wtedy LKS Narew został wchłonięty przez Turbinę, a rok później połączył się z Celulozą tworząc Międzyzakładowy Klub Sportowy w Ostrołęce, czyli dzisiejszą Narew. Józef Klimut był pierwszym w historii klubu prezesem. Funkcję tę pełnił w latach 1962-1966. Bardziej od piłki nożnej kochał kolarstwo. Wspólnie z Ryszardem Koreptą stworzył Wyścig Dookoła Ziemi Kurpiowskiej. Był także pierwszym prezesem ostrołęckiego Okręgowego Związku Kolarskiego. Zmarł w wieku 61 lat 5 września 1989 roku zabrany z trasy swojego ukochanego wyścigu (WDK). Zasłużony dla sportu warszawskiego (1972), zasłużony dla Miasta Ostrołęki (pośmiertnie). Pochowany w Ostrołęce na cmentarzu parafialnym, spoczywa niedaleko kaplicy cmentarnej.
Pierwszym zwycięzcą WDK był Kazimierz Górski z Laskowca. Kazimierz Górski (3.08.1941 – 5.03.2020), trener kolarskiej sekcji MKS Narew. Sekcja istniała w latach 70 i 80 XX wieku, później jako WLKS Ziemia Kurpiowska. Trener Górski wychował dwóch Mistrzów Polski Juniorów, Jana Markiewicza z Ostrołęki i Sławomira Mąkę z Dąbrówki oraz wicemistrzów Polski w jeździe parami Jana Markiewicza i Wiesława Kamińskiego z Nowosiedlin.
Można śmiało powiedzieć, że w Ostrołęce „kolarstwo = Józef Klimut + Kazimierz Górski”. Obaj byli współtwórcami największych sukcesów w historii naszego miasta w tej dyscyplinie.
Do kart historii z archiwów MOSiR będziemy jeszcze powracać.
Zdjęcia do artykułu :