AKTUALNOŚCI MOSIR GALERIA OBIEKTY RODO KONTAKT
Aktualności sportowe
W sobotę Orszak Trzech Króli 6.01.2018r.
05.01.2018r.

Po raz piąty w Ostrołęce, po raz dziesiąty w Polsce 6 stycznia ulicami miast przejdzie Orszak Trzech Króli. W tym roku wyjątkowo poprowadzą go Wolna Polska i marszałek Józef Piłsudski.

Kilka lat temu grupa entuzjastów zaszczepiła na ostrołęckim gruncie ideę Orszaku Trzech Króli, czyli największych jasełek na świecie. Po pięciu latach stało się to w mieście tradycją, a w pochodzie każdego roku uczestniczy kilka tysięcy osób. W tym roku nie będzie inaczej.

- Zależy nam na tym, by ten Orszak był wydarzeniem radosnym, rodzinnym, żeby każdy w nim czynnie uczestniczył. Czynnie, czyli przede wszystkim poprzez samo pojawienie się, ale także wspólne śpiewanie kolęd. Jak kto potrafi – mówi Bogdan Piątkowski, dyrektor OCK.

Orszak rozpocznie się o 12.30 na placu przy kościele pw. Zbawiciela Świata. Tam kilka słów do zgromadzonych powie prezydent Janusz Kotowski. Następnie Orszak, tak samo jak rok temu ruszy ulicą Goworowską, w stronę hali sportowo-widowiskowej im.A.Gołasia przy ul. Traugutta.

Trasa wiedzie ulicą Goworowską, Kopernika, Bogusławskiego, Mostową i Kurpiowską.Organizatorzy uprzedzają, że może się ona zmienić, gdyż na ulicy Goworowskiej prowadzony jest remont. Wykonawca zapowiada jednak, że odcinek będzie gotowy w piątek wieczorem i w sobotę możliwe będzie jego pokonanie.

Po drodze, na mieszkańców czekać będą scenki teatralne w wykonaniu uczniów szkół oraz seniorów. Ostatnia z nich, czyli pokłon małemu dzieciątku zaplanowana jest na placu przy Traugutta. Tam na członków spotkania oczekiwań będzie rodzina z trójką dzieci, w tym małym Józiem, który zagra Jezusa. Królowie oddadzą mu pokłon i wręczą tradycyjne dary. Orszak zakończy się Mszą Świętą, którą odprawi w hali im. Gołasia biskup Janusz Stepnowski. Oprawę muzyczną przygotowuje chór pod kierunkiem Piotra Gawrońskiego. Początek ok. godz. 14.00.

Z związku z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski, przygotowano kilka nowości. Pierwszą z nich będzie młoda kobieta ubrana w białą suknię, z biało-czerwonym welonem na głowie, która ma uosabiać Wolną Polskę. Tuż za nią podążać będzie Mirosław Szczubełek jako marszałek Józef Piłsudski wraz ze swoją świtą. Cały Orszak podzielony będzie na kilka sektorów wyróżnionych kolorami.

- Wielka radość, że już piąty raz możemy się spotkać na Orszaku Trzech Króli. Myślę, że jest to taki ruch oddolny. Każdy kto chce może w nim uczestniczyć, każdy może swoją cegiełkę dołożyć, a samo uczestnictwo w Orszaku to jest zamanifestowanie naszego związku z Bogiem. Myślę też, że Orszak będzie swoistym rozpoczęciem jubileuszu niepodległości Polski. Trzeba łączyć te nasze chrześcijańskie i patriotyczne tradycje – mówi przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski.

Bezpieczeństwa przemarszu strzec będzie policja i straż miejska oraz wolontariusze i specjalnie powołana Gwardia Orszaku, na której czele stoi Mariusz Kubeł z Fundacji Etos. Od wolontariuszy otrzymać będzie można także korony, śpiewniki, karty pocztówkowe, naklejki i słynne szczodraki. W jednym z ciasteczek znaleźć będzie można cały migdał. Ten kto go wylosuje będzie mógł zostać królem (lub królową) w kolejnym Orszaku. Na głodnych ostrołęczan w hali Gołasia czekać będzie również bigos i zupa pomidorowa przygotowana przez ostrołęckie szkoły podstawowe.

Rano, przed Orszakiem Trzech Króli ostrołęczanie mogą wziąć udział w grze miejskiej "Kierunek Betlejem" organizowanej przez ZHR. Zgłosić mogą się drużyny 2-8 osobowe, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadek o Trzech Królach, które pomogą im trafić do Betlejem. Start na placu Bema o godz. 09.00. Szczegóły i zgłoszenia:

https://www.facebook.com/events/560618140964591/?active_tab=discussion

Orszakowi towarzyszą konkursy dla dzieci, rodzin i dorosłych. Wszystkie szczegóły dostępne są na profilu na Facebooku: Orszak Trzech Króli Ostrołęka.

Zapraszamy!  
ź: www.ostroleka.pl
Photo Photo Photo Photo Photo Photo Photo

poprzedni start stop nastepny

Kalendarz imprez
Nowe aktualności
MOSIR   |   Aktualności   |   Galeria   |   Obiekty   |   Pobierz   |   Kontkat   |  
© 2009 CYBERMEDIA
Wszelkie prawa zastrzeżone