AKTUALNOŚCI MOSIR GALERIA OBIEKTY RODO KONTAKT
Aktualności sportowe
Urząd miasta Ostrołęki 2 maja rozdaje flagi Polski.
02.05.2018r.

Urząd miasta Ostrołęki przygotował biało-czerwone pakiety zawierające flagę i hymn Polski, które będą rozdawane 2 maja. Chętnych zapraszamy przed Miejską Bibliotekę Publiczną na ulicy Głowackiego, w okolicy baneru wywieszonego z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Flagi będą rozdawane od godziny 11:00.

2 maja po raz kolejny samorząd Miasta Ostrołęki rozda ostrołęczanom biało-czerwone flagi. Łącznie przygotowano ich kilkaset sztuk. Tym samym zachęcamy wszystkich mieszkańców Ostrołęki, by 2 maja i w dniu Święta Narodowego 3 maja wywiesili flagę narodową.

Święto Flagi, jakie obchodzimy 2 maja ustanowione zostało przez Sejm w 2004 roku. W tym samym dniu rodacy świętują także Dzień Polonii I Polaków za granicą. Dzień ten wybrano, by podtrzymać radosną, patriotyczną atmosferę pierwszych dni maja, kiedy w kalendarzu pojawią się jeszcze dwa inne święta narodowe.

Biało-czerwone barwy flagi oficjalnie pojawiły się 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, a sama flaga dopiero w 1919 roku, już po odzyskaniu niepodległości.
Skąd te barwy? Biały to kolor orła z polskiego godła i bieli Pogoni- rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Czerwony to kolor tła szlacheckich herbów. Choć od razu czerwony nie był. Najpierw był to intensywny karmazyn, potem nieco bardziej pomarańczowy cynober, a dopiero w 1980 roku kolor, jaki stosujemy współcześnie.
Photo Photo Photo Photo Photo Photo Photo

poprzedni start stop nastepny

Kalendarz imprez
Nowe aktualności
MOSIR   |   Aktualności   |   Galeria   |   Obiekty   |   Pobierz   |   Kontkat   |  
© 2009 CYBERMEDIA
Wszelkie prawa zastrzeżone